اندروید P آینده در دستان شما

اندروید P آینده در دستان شما

همزمان با رویداد هرساله IO شرکت گوگل، این غول جستجوگر جزییات بیشتری از اندروید P ارائه میکند. صبح امروز طی مراسمی گوگل از نسخه ی بتای اندروید P رونمایی کرد. انتظار می رود نسخه نهایی تابستان 2018 ارائه شود.

هم اکنون گوشی های پیکسل، شیائومی، سونی، نوکیا، اوپو، ویوو، وان پلاس و اسنشال این نسخه را دریافت می کنند.

سیستم ناوبری جدید و کاراتر

به طور یقین یکی از مهم ترین ویزگی های اندروید P سیستم ناوبری این سیستم عامل است که با ویژگی های جدید و شگرفی ارائه شده است. بطور مثال دیگر از دکمه های هوم و بازگشت به منو بر روی صفحه اصلی گوشی شما خبری نیست.

با کشیدن صفحه به سمت پایین یا به چپ و راست شما به منوی اپلیکشین های موبایلتان وارد می شوید و با کشیدن دوباره صفحه نمایش به سمت بالا به منوی قبلی خود بازگردید. حالت مولتی تسکینگ یا چندکاربره نیز به شکل جالبی با نمای اصلی پنجره ها جایگزین شده است.

تغییرات همینجا تمام نمی شوند، کافی ست صفحه نمایشگر گوشی تان را به صورت افقی کنار بکشید تا نمای کلی از برنامه هایی که در حال استفاده از آن هستید را ببینید. دیگر نیاز نیست برای باز کردن یک متن بر روی برنامه مورد نظر کلیک کنید تا بازشود با انتخاب برنامه از منوی بالای آن میتوانید براحتی متن موردنظرتان را وارد کنید.

دکمه ی چرخش صفحه نمایش که پیشتر در منوی بالایی ناوبری قرار داشت هم اکنون در هرکجای صفحه که کاوش کنید کنار دست شماست تا هرزمان که خواستید صفحه نمایش را مطابق با کاری که انجام میدهید تغییر دهید.

باتری سازگارتر

اندروید P با یک باتری سازگارتر هم اکنون در اختیار شماست، هوش مصنوعی بکار رفته در این سری از اندروید به راحتی تشخیص میدهد کدام یک از برنامه های شما مقدار باتری بیشتری مصرف میکند یا به شما اجازه میدهد انتخاب کنید چه برنامه هایی به ترتیب اولویت در مصرف باتری شما دخیل هستند. با این تغییرات شما شاهد کاهش 30 درصدی CPU و درنتیجه میزان مصرف باتری خواهید بود.

روشنایی زمینه ی سازگارتر

استفاده از هوش مصنوعی بکار رفته در اندروید P این اجازه را به دستگاه شما میدهد تا با شناسایی محیطی که در آن قرار میگیرید همانند سیستم روشنایی خودکار شرکت سامسونگ، نور زمینه نمایشگر گوشی را تغییر داده و در ساعات بعد به حالت اولیه خود بازگرداند.

ویژگی های دیجیتالی سلامت

در نسخه جدید اندروید به راحتی میتوانید ببینید چه مقدار زمان صرف کار با گوشی اندرویدی خود کرده اید. داشبوردی بدین منظور در این سیستم عامل تعبیه شده که به صورت خودکار و سفارشی شده توسط کاربر قابل تنظیم خواهد بود.

چه زمانی صرف کار با برنامه های کاربردی کرده اید؟ چه زمانی را به شنیدن موسیقی مشغول بودید و چه تعداد نوتفیکیشن دریافت کرده اید؟ نگران نباشید هیچکدام را از دست نخواهید داد. با این ایده ی جدید توسعه گران اندروید شما به راحتی به این مقادیر دست پیدا خواهید کرد.

 

بعنوان مثال میتوانید برای برنامه یوتیوب در گوشی تان زمان استفاده تعریف کنید اگر میزان استفاده شما از این زمان بیشتر بود، پس از دریافت هشدار از سوی این سیستم در صورتی که به آن توجهی نکردید، سیستم عامل برای بقیه روز برنامه یوتیوب شما را موقتا غیرفعال میکند.

کلید تعبیه شده ی جدیدی که گوگل اسم آنرا “هیس” گذاشته به شما این امکان را میدهد تا درصورت روشن بودن به محض اینکه گوشی خود را کنار گذاشتید تمامی صداها، لرزش ها و نوتفیکیشن ها به حالت بیصدا درآمده مگر برای مخاطبانی که آنها را استثنا کرده اید.

نسخه ی جدید اندروید P که به تازگی توسط گوگل معرفی شده در حال حاضر برروی دستگاه های معدودی که پیش تر در همین مطلب به آنها اشاره کردیم بصورت بتا قرار می گیرد و توسط کاربران و توسعه دهندگان مورد استفاده و آزمایش قرار گرفته و اکثر باگ ها و رسوخ های امنیتی آن تا انتشار نهایی این نسخه از سیستم عامل اندروید رفع شده و در اختیار دیگر کاربران قرار بگیرد.

درباره نویسنده