پاور بانک چیست؟

پاور بانک چیست؟

پاور بانک چیست ؟

پاوربانک نوعی شارژر موبایل است با خصوصیات بیشتر که بوسیله آن میتوانید دستگاه هایی مثل تلفن های خانگی، انواع لپ تاپ و تبلت را شارژ کنید. این دستگاه نوعی گجت قابل حمل بوده که با استفاده از آن میتوانید بدون نیاز به پریز برق دستگاه الکترونیکی خود را شارژ نمایید. از کاربردهای مفید این گجت میتوان به استفاده در سفر اشاره نمود.

نحوه ی شارژ پاور بانک

دستگاه پاور بانک را میتوانید با اتصال به یک پورت خروجی برق شارژ کنید. اکثر این دستگاه ها بوسیله ی برق USB تامین میگردند. بدین معنی که شما میتوانید دستگاه خود را با اتصال به یک کابل استاندارد یواس­بی که در کلیه ی گوشی­های هوشمند، انواع ایپد و سیستم های ردیاب(جی­پی­اس) مورد اسفاده قرار می­گیرند، شارژ نمایید. همچنین با اتصال دستگاه پاوربانک به اداپتور لپ تاپ خود آنرا شارژ کنید. نوع دیگری از پاوربانک ها موسوم به پاوربانک های خورشیدی می باشند که با استفاده از جریان ذخیره شده در پنل خورشیدی خود شارژ شده و قابل استفاده می­باشند.

چه دستگاهی بوسیله ی پاور بانک شارژ میشود؟ بااین دستگاه میتوان هر وسیله ای را شارژ نمود؟

هر دستگاهی بسته به نوع خود به پاوربانک های متناسب با مدل خود قابل شارژ می­باشد. در اینجا ما به دونوع دستگاه یکی یواس­بی پاوربانک و دیگری لپ تاپ پاوربانک اشاره می­کنیم.

یواس­بی پاوربانک :

با یک دستگاه یواس­بی پاوربانک شما میتوانید هر وسیله­ای را که از پورت یواس­بی پشتیبانی میکند شارژ کنید.کافیست کابل یواس­بی گوشی یا تبلت هوشمند خود را به پاوربانک وصل کنید، دستگاه بصورت اتوماتیک شروع به شارژ میکند.بیاد داشته باشید قبل از شارژ گوشی یا تبلت هوشمند خود از پربودن شارژ دستگاه پاوربانک اطمینان حاصل کنید. اکثر دستگاه های پاوربانک دارای نشانگر LED میزان شارژ دستگاه میباشند.

لپ­تاپ باوربانک:

این نوع از پاوربانک­ها مناسب برای شارژ لپ­تاپ بوده (در نظر داشته باشید که میبایست پاوربانک را به اداپتور و درصورت نیاز به مبدل مناسب جهت اتصال به پورت اصلی لپ تاپ مجهز کنید).

 

 

نحوه عملکرد پاوربانک

یک پاور بانک متشکل از یک تا تعدادی باتری لیتیوم یونی بوده که بوسیله­ی کابل های استادارد یواس­بی یا اداپتور خود پاوربانک قابل شارژ بوده و مورد استفاده میباشد.

کارایی پاوربانک

کارایی یک دستگاه پاوربانک بسته به نوع توانایی دستگاه و میزان ذخیره انرژی در دستگاه میباشد.قدرت خروجی پاوربانک با معیار میلی­آمپر سنجیده میشود.دستگاه بزرگتر(یا توانایی بیشتر) مساوی است با مقدار کارایی بیشتر که بسته به نوع استفاده شما و سلیقه ی شما در انتخاب دستگاه میتواند گوشی یا تبلت هوشمندتان را یا هر دستگاه دیگری را تا اندازه ای، کاملاً و یا به دفعات شارژ نماید.بعنوان مثال، یک دوربین عکاسی دیجیتال باتری محدود، گوشی و تبلت هوشمند به مراتب بسته به نوع دستگاه باتری بزرگتر و انواع لپ تاپ دارای باتری های بزرگتری میباشند. در جواب این سوال که میزان کارایی پاوربانک شما تا چه اندازه است باید گفت که شما میبایست از بزرگی(در اینجا منظور از بزرگی همان میزان ذخیره ولتاژ باتری دستگاه که براساس میلی­آمپر خوانده میشود، است) باتری دستگاه خود(موبایل، تبلت، لپ تاپ و ...) اطلاع داشته باشید. درآخر نتیجه تعداد دفعاتی است که شما بوسیله پاوربانک­تان میتوانید دستگاه های مختلف را شارژ نمایید.

*بعنوان مثال، یک دستگاه پاوربانک 5000میلی­آمپری میتواند گوشی هوشمند شمارا بسته به نوع استفاده 2الی4 بار شارژ نماید.

چقدر زمان میبرد تا پاوربانک شارژ شود

بسته به ظرفیت دستگاه شما این زمان متغیر میباشد. یک دستگاه با ظرفیت محدود سریع شارژ شده اما در مقابل دستگاهی با ظرفیت به مراتب بزرگتر مدت زمان بیشتری جهت ذخیره نیرو میبرد. گرچه زمان اتمام شارژ دستگاه بوسیله چراغ نمایشگر نشان داده میشود، اولین باری که دستگاهتان را شارژ میکنید بگذارید دستگاه بصورت کامل شارژ شود.

 

منبع : وبسایت Batts، پایگاه تخصصی پاوربانک، شارژر و انواع باتری

درباره نویسنده